Környezetvédelem, amit nem lehet elég korán elkezdeni
Mindenki a legjobbat szeretné a gyermekének és az unokáinak, azaz hosszú, boldog, egészséges életet. A legnagyobb feladat az életben a gyereknevelés, és a példamutatás. Nem csak azért vagyunk felelősek, hogy milyen érzelmi és szellemi háttérrel indítjuk útnak az utódokat, hanem azért is, hogy megmutassuk, hogyan lehet a minket körül vevő környezetet szebbé, élhetőbbé, és fenntarthatóbbá tenni. A kisgyerek olyan, mint a szivacs és nekünk szülőknek ezt ki kell használnunk. Amit a kisgyermek lát a szüleitől, rokonaitól, nevelőitől mind ráragad és valószínűleg ő is ezt a mintát fogja követni.
Vannak dolgok, amik most természetesnek tűnnek nekünk, hogy folyik a csapból a víz, van 4 csodálatos évszakunk, fantasztikus állatok és növények vesznek körül minket, a levegő tiszta és csak az eldobott szemét bántja a szemünket. De érdemes nyitott szemmel járnunk és tudatosan gondolkodnunk, hogy megóvjuk ezeket a természet adta kincseinket.
A világban körülnézve sajnos egyre többször szembesülünk azzal, hogy ami a bolygónkon egykoron természetes és békés volt, most veszélyben van, elpusztult és ez folyamatos alkalmazkodásra kényszeríti az embert. Az alkalmazkodás része az a folyamat, amikor felismerjük, hogy nem jó úton jár az emberiség, pazaroljuk a természeti adottságokat, nem vigyázunk az élővilágra, és szennyezzük a környezetünket. A profit nagy úr és mi kisemberek nem sokat tehetünk a globális környezetszennyezés és rombolás ellen, de a hangunkat hallathatjuk és kidolgozhatunk egy stratégiát, amivel jobbá tehetjük a világot, magunknak és a leszármazottainknak.
A magán környezetvédelmi tervünkbe vonjuk bele a kicsiket is! Ha mindenki megteszi, amit tud a saját környezetének jobbá tételében, akkor nem csak, hogy példát mutat, hanem nyugodtabban is alszik el az ember.
Hogyan mutass példát a gyermekednek, hogy környezettudatosan gondolkodjon
Szeresd, élvezd, tiszteld a természetet, az állatokat és a növényeket! Csodálkozz rá minden hétköznapi apró boldogságforrásra, a napsütésre, a holdra, a szellőre, a madárcsicsergésre, a harmatra!
· Nyissátok nagyra a szemeteket és az elméteket, hallgass meg mindent, ami a környezetvédelemmel kapcsolatos és próbáld meg beépíteni azokat a hasznos dolgokat az életetekbe amit lehet.
Oszd meg gyermekeddel a gondolataidat a környezetvédelemről, az oviban, iskolában legyetek aktívak, amikor ez a téma kerül szóba.
· Vásároljatok tudatosan! Nézd meg a termék csomagolását, szorítsd vissza a nylon és műanyag zacskók használatát, hordj magaddal textil szatyrot, amibe bele tudsz pakolni a pénztárnál.
A kicsinek legyen egy saját kis szatyra, vagy hátizsákja, amibe ő is pakolhat. Keresd az egyre több boltban elérhető textilből készült zsákokat, papírtasakokat, amikbe a gyümölcsöt, pékárut teheted.
· Legyen mindenkinek saját kulacsa, ivós palackja, amit újra és újra fel lehet tölteni.
· Spórolj a vízzel és a hússal! A föld édesvíz készlete rohamosan csökken, nekünk talán irreális a gondolat, hogy egyszer talán elfogyhat, de sajnos nem lehetetlen. Csak annyit használj belőle amennyit muszáj, ne folyasd feleslegesen a csapot, várd össze a mosogatni valót, ruházz be egy jó minőségű, takarékos mosó-és mosogatógépre. Kádban fürdés helyett zuhanyozz és fogmosás közben is zárd el a csapot, a víz minden cseppje kincset ér.
Egy kg hús előállításához több száz liter vízre van szükség. Állítsatok össze egy változatos, zöldségben, gyümölcsben gazdag, nem húsközpontú étrendet, a pocaknak is könnyebb lesz és így is spóroltatok a vízzel.
· Hasznosítsd újra, amit csak lehet. Az ételmaradékot próbáld újragondolni és úgy tálalni. Legyetek kreatívak, játsszatok „Konyhafőnököst”, ahol az a feladat, hogy a maradékból kell varázsolni valami finomat. Ha nincs rá idő, vagy ötlet, akkor az a maradék almás pite a szomszéd néninek, vagy egy rászorulónak biztosan mosolyt csal az arcára.
Nézz videókat az interneten, hogyan tudod újjávarázsolni a megunt játékokat, tárgyakat, ha pedig végképp nem kell, akkor ajándékozd el őket!
Válogassátok ki együtt a már nem használt játékokat és vigyétek el oda, ahol szükség van rá! A kórházak, közintézmények, rászorulók biztosan örülni fognak.
· Gyűjtsd szelektíven a szemetet! Tanítsd meg a gyermekedet arra, hogy ha külön válogatjátok a szemetet mennyi fantasztikus dolog készülhet belőle. Keresd meg az interneten az újrahasznosított anyagokból készült termékeket és mutasd meg a gyerkőcnek, hogy miért is érdemes ez a folyamat.
Játsszatok kukásautóval, szemétszedős társasjátékokkal, így hamar megtanulja a gyermek, hogy a szemetet mi termeljük, nekünk is kell gondoskodni arról, hogy a helyére kerüljön.
· Gazdálkodj! Okosan. Ha nincs is sok időd, kedved, lehetőséged, hogy egy kisebb gazdaságot tarts karban, akkor akár egy kis balkon is megteszi. A saját, érlelt paradicsom isteni finom lesz.
A kicsi is örömmel fogja gondozni a saját kis palántáját és garantált, hogy finomabb lesz, mint a bolti.
Ültessetek együtt fát, gondozzátok, fogjátok fel az eső vizet és locsoljatok azzal!
· Az egyértelmű, hogy mi nem szemetelünk, na de mi van akkor, ha mások szemetelnek? Ilyenkor nyugodtan mutassuk meg a gyerkőcnek, hogy nem esik le a karikagyűrű a kezünkről, ha összeszedjük mások után (helyett) a szemetet.
Sőt tarthattok szemétszedő napot, bulit is! Kesztyű a kézre, a másikba egy zsák és jöhet a szemétszedés. Előtte és utána készíts egy fotót a területről. Jó érzés lesz megnézni az eredményt!
· Szorítsd vissza a csomagolópapír használatát, egy ajándéktasak többször is felhasználható és nem köt ki egyből a kukában, mint az összegyűrt csomagolópapír.
A Játékváros webáruháznak is fontos a környezetvédelem, ezért a csomagokat újrahasznosított dobozokban küldjük a vásárlóknak, ezzel is csökkentve a papírfelhasználást. Ez is egy érv mellettünk a sok szuper játék mellett.
100%-ban újrahasznosítható csomagolást használunk, mert védjük a környezetet, köszönjük, ha megérted, hogy nem csili-vili dobozt használunk.